: تاریخ روز
english

About Chogha Zanbil Temple
زیگورات چغازنبیل در خوزستان


برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید!

طرح محیطی گردشگری اراضی عباس آباد

شهرداری تهران
طرح پارک آب و آتش
پارک آب و آتش در تقاطع خیابان دیدار و بزرگراه آفریقا با مساحتی حدود 24 هزار مترمربع واقع شده است.محوطه پارک آب و آتش تداعی کننده عبور از مسیر آب و آتش در سفر است. در این محوطه چهار برج آتش با معماری سنگ و خاک و آجر با ارتفاع حدود 10 متر قرار دارند که محوطه آنها با فواره ها و اب نماهای متنوع تلفیق شده است. طرح محوطه این محدوده نرم و ملایم و فاقد عناصر عمودی مکمل است. در جانمایی برج های آتش نیز سعی شده است که حداکثر فاصله را با بافت مسکونی غربی داشته باشد و در خط الراس یال مشرف به بزرگراه مدرس قرار گیرند. در حال حاضر کلیه مراحل طراحی فازهای 1و 2 این طرح تکمیل و اجرای آن آغاز شده است. برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید!

شهرداری تهران
طرح گلستان توشه
این محوطه در حاشیه بلوار آفریقا حد فاصل ساختمان استانداری تهران و راه آهن جمهوري اسلامي در غرب بلوار دیدار بر تپه ای به وسعت حدود 15 هزار و 450 متر مربع قرار دارد. همجواری این محوطه در ضلع شمال ساختمان راه آهن جمهوری اسلامی ایران بی دلیل نیست. محوطه پارک توشه به نمایش فناوری راه آهن به نوان یکی از اساسی ترین روش های سفر اختصاص خواهد یافت. در این محوطه هرگونه فعالیت تاریخ راه آهن در ایران و بار گردشگری و حجم سفرهایی که بر عهده آن هستند، به نمایش درمی آیند.شهرداری تهران
طرح هتل دیدار
طرح هتل دیدار در زمینی واقع در غرب اتوبان مدرس و شرق خیابان دیدار با کاربری هتل تعریف شده است.این طرح منطبق بر طرح جامع اراضی عباس آباد (مصوب 1384 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) تهیه می شود. زمین اختصاص یافته به این طرح 11 هزار مترمربع در ضلع شمالی ساختمان کشتیرانی واقع شده است. طرح هتل دیدار با کاربری هتل با فضای سبز متناسب با منطقه و اراضی عباس و معماری مدرن جهت ایجاد یک هتل 5 ستاره با برخورداری از بالاترین امکانات رفاهی ، تفریحی و پذیرایی تعریف شده است.


شهرداری تهران
طرح گلستان آموزش (تجاری و پارکینگ)
زمین اختصاص یافته به طرح پارک آموزش که در میان سه کاربری با اهمیت وزارت راه مدیریت آموزش دولتی و بانک توسعه صادرات با عملکرد منطقه ای و فرامنطقه ای، مساحتی در حدود 5738 متر مربع دارد. امتداد طول ضلع غربی تقریبا مستطیلی به سوی مجموعه طرح های گردشگری قطعات 3و 4 اراضی عباس آباد(شامل میدان تفرجی دیدار، مجموعه پارک های جست و جو، توشه ، فناوری اطلاعات، اکو، بازارچه سوغات، منظومه شمسی و ...) و ظلع شرقی آن به بدنه بزرگراه مدرس متصل است. ضلع شمالی آن به ساختمان مدیریت آموزش دولتی و ظلع جنوبی آن به ساختمان مرکزی وزارت راه و ترابری متصل است.

 

شهرداری تهران
طرح بازار سوغات
جاین مجموعه به منظور تامین مایحتاج گردشگران که از مجموعه های مختلف اراضی عباس آباد دیدین می کنند، پیش بینی شده است.صنایع دستی از مناطق مختلف کشور در این بازار به فروش خواهد رسید.شهرداری تهران
طرح گلستان آفریقا
جنوبی ترین گلستان موجود در اراضی عباس آباد است.این گلستان به دلیل مجاورت با مصلای بزرگ امام خمینی دارای ویژگی های خاصی است که از ان جمله می توان به تکیه بر طراحی اسلامی و ایرانی اشاره کرد.

شهرداری تهران
طرح بازار گل عباس آباد
در کنار مجموعه های گردشگری مانند گلستان آب و آتش، هتل و مجتمع دیدار، گلستان های بنادر، منظومه شمسی ، جست و جو، فناوری رسانه ای، توشه، آفریقا، آموزش و بازار فرهنگی اکو، بازار گل و گیاه در منطقه ای مطابق با نقشه های طرح جامع طراحی شده است.نبود مراکز عمده تولید گل در مناطق شمال شهر تهران و یا فروشگاه زنجیره ای گل، بازار گل و گیاه عباس آبادجهت ارائه خدمات این صنعت به شهروندان و تسهیل در تهیه گل و گیاه فروشندگان و استفاده کنندگان تعریف شده است.


شهرداری تهران s
طرح گلستان جست و جو
این پارک در حاشیه شرقی بلوار آفریقا حدفاصل ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و ساختمان استانداری تهران بر تپه ای به مساحت حدود 31 هزار و 720 متر مربع جانمایی شده است.این محوطه که از چهار جهت ترانشه های شدید ناشی از خاکبرداری ساختمان ها و عملیات عمرانی شده است، درالویت قسمت اجرای پایداری خاک و کنترل فرسایش قرار دارد.اختلاف سطح این تپه با محیط اطراف توسط حرکت نرم پلکانی و شیب و با استفاده از دیواره های مسطح ژنومت با سنگ و تور تعریف می شود.در این پارک پاتوق خانه دوست کجاست؟ پاتوق سفر عشق، پاتوق مهاجر و ... و باشهرداری تهران
طرح گلستان منظومه شمسی
سطح این محوطه که در حاشیه جنوبی بزرگراه همت در ضلع جنوب محور 32(بلوار چهارباغ دیدار ) واقع است، حدود 11 هزار متر مربع پیش بینی می شود. در این پارک پاتوق آسمان نما که از معماری یک کره فضایی به قطر 30 متر برخوردار است، جانمایی شده است. در این کره سفر به کهکشان نمایش داده می شود. قرار گیری این کره در حاشیه بزرگراه همت بهترین دیده و منظر شهری برای رویت این مجموعه از بزرگراه همت و مدرس و حقانی را به وجود آورده است.طرح مرحله یک مجموعه تایید و مرحله 2 در دست تهیه است.

 

شهرداری تهران
طرح پل ابریشم
این پل به طول حدود 200 متر ارتباط پارک بنادر و پارک سفر آسمانی واقع در ظلع جنوب بزرگراه همت را برقرار می سازد. گردش پیاده رو و سواره رو عمومی(ریلی و چرخی) و همچنین دوچرخه سواری و کالسکه رانی از طریق این پل صورت می گیرد.این پل در جنوب وارد دهانه ای غار مانند در دل ترانشه خواهد شد که ورودی پارک سفر آسمانی


شهرداری تهران
طرح گلستان کاروانسرا
این میدان به مساحت حدود 15 هزار متر مربع در ظلع شرقی محل جانمایی هتل 5 ستاره "دیدار" به عنوان محوطه باز این هتل قرار دارد.ضمن آنکه بخشی از اراضی هتل "دیدار" نیز محسوب می شود. گونه های گیاهی سدروس ، سرو نقره ای ، سرو خمره ای، طاووسی، یاسمن سفید رزماری، شمشاد نعناعی، شمشاد ابلق، کاج مشهدی زرشک ارغوانی، به ژاپنی، سروناز، بید مجنون، محبوبه شب، زرشک قرمز و میخک هندی و غیره فضای سبز این محوطه را تشکیل می دهند.شهرداری تهران
طرح گلستان بنادر
این محوطه با سطحی حدود 18 هزار مترمربع در ظلع شرقی ساختمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی قرار دارد که از ضلع شمالی به حیاط یا میدان کاروانسرا و از ضلع جنوب به دامنه رو به بزرگراه همت محدود می شود. کارکرد و نام این پارک صرفاً به لحاظ همجواری با ساختمان بنادر و کشتیرانی به این نام تعریف نشده است بلکه صرف ماهیت نظری سناریوی عملکردی مجموعه که به سفر تعبیر شده است و سایه ساختمان اداری فوق نیز بر تعبیر این پارک قوت بخشید. در این پارک لکه های موضوعی اعم از پاتوق کشتی، پاتوق لنگرگاه، پاتوق فانوس دریایی و ایستگاه درشکه جهت خدمات دهی به عابرین در نظر گرفته شده است.در حال حاضر کلیه مراحل طراحی فازهای 1 و 2 این طرح تکمیل و اجرای آن آغاز شده است.

 

شهرداری تهران
طرح مجتمع ایستگاهی حقانی
این طرح در تداوم و تکمیل تخصصی طرح قبلی ، با توجه به اختیارات کارفرما در موضوع طرح جامع اراضی عباس آباد (مصوب 1384 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) تهیه شده است. زمین تخصیص داده شده به این طرح 18 هزار متر مربع بوده که بنا به ملاحظات فنی و طراحی در این طرح ، تا 75 هزار مترمربع ارتقا می یابد. زیربنای این طرح، حدود 437 هزار متر مربع مشتمل بر فضاهای سبز سرپوشیده (ساختمان) در گروه های عملکردی: تجاری، اداری بخش خصوصی، اقامتگاه موقت و پارکینگ سواری است که پچارچوب کلی کالبدی آن در گزارش حاضر تعیین و ارائه می شود.

 

Copyright 2008 Chogha Zanbil consultant engineers

About Chogha Zanbil Temple آجر نوشته های میخی معبد چغازنبیل